LDK Lubsko

Informacje

Zespół Śpiewaczy MODRY LEN

MODRY LEN

Zespół powstał w 2002 roku i tego samego roku wystąpił po raz pierwszy przed szerszą publicznością na dożynkach w Górzynie. Zespół tworzą mieszkanki dwóch wsi: Górzyna i Lutolu. Odtąd rok rocznie zespół bierze udział w dożynkach wiejskich, parafialnych, gminnych, powiatowych i różnego rodzaju uroczystościach okolicznościowych. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni patriotyczne, kościelne i piosenki ludowe. Często do znanych melodii są układane nowe teksty, które wychodzą spod pióra pani Marii Galik.
Zespół został zaproszony przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Sulechowie, aby wystąpić na Dniu Agroturystycznym. W roku 2004 „Modry Len” wykonał piosenkę łużycką dla gości z Niemiec, prezentując się w swoich pierwszych łużyckich strojach. Występ był emitowany w niemieckiej telewizji. Swoim występem zespół uświetnił uroczyste odsłonięcie w Górzynie pomnika, upamiętniającego dawnych mieszkańców wsi. W uroczystościach wzięli udział goście z Niemiec, Austrii, Czech i Polski.
Tradycyjnie już zespół występuje na spotkaniach opłatkowych Związku Sybiraków w Lubsku. Był także dwukrotnym uczestnikiem przeglądu w Gościeszowicach „Pejzaż Muzyką Malowany”. Rok 2005 to udział w VII Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie” w Żarach, w V Europejskich Targach Chłopskich w Krzyżowicach (woj. opolskie) i występ dla uczestników Międzynarodowego Festiwalu Artystycznego „Europakinder” w Górzynie. Rok 2006 to styczniowy występ w Domu Opieki Społecznej w Lubsku i lubskim Hospicjum, z okazji Dnia Babci i Dziadka. W lutym czeka zespół występ w galowym koncercie „Na Swojską Nutę” w Międzyrzeczu.
Piosenka „Modry len” w wykonaniu zespołu z Górzyna zajęła 7 miejsce w ubiegłorocznym notowaniu Radiowej Listy Przebojów „Na Swojską Nutę”. 30 kwietnia odbył się w Górzynie Festiwal „Mundurowo Na Ludowo”, zorganizowany przez zespół „Modry Len”, Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Górzyna, Radio Zachód i Lubski Dom Kultury. Wydatnej pomocy udzieliło Starostwo Powiatowe w Żarach.
Honorowy patronat nad imprezą objęli: Dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego, Wojewoda Lubuski oraz Marszałek Województwa Lubuskiego. Na scenie w Górzynie wystąpiło 18 zespołów, a decyzją jury Złotą Fanfarę przyznano zespołowi „Wierzbniczanki” z Bytomia Odrzańskiego, Srebrna Fanfara przypadła zespołowi „Modry Len”, a Brązowa Fanfara zespołowi „Drzewiczanie”. W maju zespół „Modry Len” brał udział w XI Regionalnym PrzeglądzieGrup Śpiewaczych w Gościeszowicach, a w czerwcu w VIII Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej „Wielkie Bałakanie” w Żarach. Od trzech lat Lubski Dom Kultury wspiera zespół finansowo . W latach 2007-2011 dyrygentem zespołu „Modry Len”. –była Maryia Gusar .
Z ostatniej chwili. Jury II Festiwalu „Mundurowo na Ludowo” pod przewodnictwem dr hab. Jerzego Markiewicza prof.Uniwersytetu Zielonogórskiego przyznało zespołowi „Modry Len” nagrodę główną festiwalu- „Złotą fanfarę”. Maria Gusar – dyrygentka grupy otrzymała nagrodę specjalną Dyrektora Lubskiego Domu Kultury Lecha Krychowskiego za krzewienie ruchu chóralnego na terenie miasta i gminy Lubsko. To jak do tej pory największe osiągnięcie tego zespołu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

  • Baner: tablica